Wejście do lasu

Organizacja forum dyskusyjnego i wszelkie sprawy z tym związane

Moderator: marek

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Roman Kaliszan
Kontaktowanie:

Wejście do lasu

Postautor: Roman Kaliszan » 10 sty 2012, 12:45

Pewnego dnia zachciało mi się wejść do otaczającego osiedle Nowiec lasu. Okazało się to praktycznie niemożliwe. Co prawda, od strony ul. Wichrowe Wzgórze wygrodzono dwie ścieżki doprowadzające do lasu, jednak kończą się one faktycznie ślepo i nie umożliwiają żadnej komunikacji. Prawdziwą kpiną z potencjalnych spacerowiczów jest prowadząca wyłącznie do urwiska ścieżka od Wichrowego Wzgórza nr 183-193. W ostatnim okresie przedłużone zostały (bezmyślnie lub raczej bezczelnie) płoty wzdłuż tej aktualnie zupełnie bezsensownej ścieżki. Nie mogę zrozumieć kto i na jakiej zasadzie wydał zgodę na tak egoistyczne i aspołeczne zawłaszczanie środowiska przyrodniczego, które uważałem za atut wybieranego do zamieszkania osiedla. Jestem pewłen wyrozumiałości dla utrwalonej w pokoleniach dziadów i pradziadów dzisiejszych właścicieli osiedlowych zagród pazerności na własny, odgrodzony(!), chociaż praktycznie nieprzydatny grunt (chyba nie będą nam uprawiać buraków?), jednakże kompleks krzywdzonych przez historię Kargulów i Pawlaków nie powinien nastręczać problemów pozostałym współmieszkańcom. Cóż, klasy się nie nabywa za pieniądze. Są jednak, a przynajmniej powinny być służby i instytucje chroniące przed szkodliwymi społecznie działaniami. Domagam się od inwestora, Rady Mieszkańców i służb miejskich natychmiastowej naprawy karykaturalnych zaszłości i publicznego udostępnienia lasu na Osiedlu Nowiec. Praworządność gwarantuje nawet dostęp do wód jeziornych, a tym bardziej do państwowego lasu.

Uwaga przy okazji. Sądząc z nalepek Gestora, za zabezpieczenie eksploatacyjne płaci około 40-50% mieszkańców Nowca. Czyli każdy z nas płacących utrzymuje jednego pasożyta. Co klasa, to klasa!

Roman Kaliszan
ul. Wichrowe Wzgórze 65

Marcin Pobłocki
Kontaktowanie:

Re: Wejście do lasu

Postautor: Marcin Pobłocki » 13 sty 2012, 13:39

Panie Romanie,
nie wiem, czy dobrze zrozumiałem treść informacji: ścieżki prowadzące do lasu przy posesjach, które Pan wymienia zostały ogrodzone bądź zwężone?

Jeżeli tak jest to:
1/ jest to zupełnie bezprawne działanie.
2/ najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie przez Pana tego faktu Gestorowi (na piśmie, najlepiej chyba do wiadomości Rady Osiedla) - zarządcy naszych terenów wspólnych.

Wdzięczny byłbym na sygnał na forum, czy udało się Panu ten fakt zgłosić.

Pozdrawiam,
Marcin Pobłocki

Kasia
Kontaktowanie:

Postautor: Kasia » 14 sty 2012, 21:20

Roman Kaliszan
Kontaktowanie:

Postautor: Roman Kaliszan » 16 sty 2012, 10:45

Szanowna Pani Katarzyno!

Odnośnie opłat dla Gestrora - przepraszam. Oceny dokonałem "na oko". Cieszę się, że jest lepiej niż myślałem.

Dziwi mnie natomiast Pani nieświadomość odnośnie kompletnego praktycznie zablokowania wejść do lasu. Szczególnie kuriozalnie wygląda wejście przy Wichrowym Wzgórzu Nr 143-153 (w pierwotnym liście podałem błędną numerację, ale gdzie indziej jest mniej czy bardziej podobnie). Trudno mi uwierzyć, że ogrodzenia wchodzące kilkadziesiąt metrów w głąb lasu są "samowolką" paru mieszkańców. Jak by nie było, dojście do lasu musi być publicznie dostępne. Nie ma tu co się "zastawiać" jakimiś ankietami wykładanymi w sklepie spożywczym. Zresztą, kiedy chcieliśmy je wypełnić, to powiedziano nam, że jest za późno. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że ankiety podpisywały właściwie tylko osoby przeciwne społecznemu udpostępnianiu państwowego (!!!) obiektu przyrodniczego. Myślę, że Państwo wiecie, że tego rodzaju ankiety, plebiscyty czy "głosowania" nie mają żadnej wartości stanowiącej w świetle obowiązującego prawa. Krótko mówiąc, znaczą tyle, co znaczyłby pozytywny wynik głosowania na to, że dwa razy dwa jest pięć. Sprawa dogodnego wejścia do lasu musi być rozwiązana - najlepiej na poziomie społeczności lokalnej. A tak przy okazji? Czy zastanawialiście się Państwo (Rada Osiedla, inwestor, odpowiednie komórki Urzędu Miasta) nad komplikacjami wywołanymi ogrodzeniami po uruchomieniu szybkiej kolei miejskiej do Rębiechowa? Czy od strony obecnie zawłaszczonego terenu lasu nie jest planowane dojście do przystanku?

Pozdrawiam prosząc o szybkie podjęcie odpowiednich działań korygujących.

Roman kaliszan

Roman Kaliszan
Kontaktowanie:

Postautor: Roman Kaliszan » 26 sty 2012, 21:38

Czekam, żeby Pani Katarzyna Świsłowska podzieliła się swymi wrażeniami ze spaceru do lasu.

Roman Kaliszan

Kasia
Kontaktowanie:

Postautor: Kasia » 11 kwie 2012, 21:52

Panie Romanie,

na początek przepraszam za zwłokę w odpowiedzi :)

Na spacerze w lesie rzeczywiście byłam (i to nie raz) od czasu, gdy pisałam ostatniego posta i muszę przyznać, że korzystając z wejścia do lasu w okolicy posesji nr 175 nie natknęłam się na żadne trudności. Proponuję więc, by również skorzystał Pan z tej ścieżki, zamiast z mniej dogodnego i faktycznie stromego wejścia do lasu przy posesjach nr 143-153. Nic mi natomiast nie wiadomo o "zawłaszczonym terenie lasu" i moim zdaniem Pana oskarżenia o samowolę w budowie płotu dokonaną przez mieszkające tam osoby są po prostu bezpodstawne, gdyż z mapy wynika, że teren, który jest ogrodzony jest ich własnością.

Jeśli zaś chodzi o dojście do Kolei Metropolitalnej i przystanku Brętowo to sądzę, że najwygodniej będzie skorzystać z istniejących już schodów, którymi w parę minut można zejść na dolny taras Nowca i dojść do ul. Rakoczego, gdzie ma być przystanek.

Pozdrawiam i życzę miłych spacerów po lesie :D

Kasia Świsłowska

Roman Kaliszan
Kontaktowanie:

Postautor: Roman Kaliszan » 19 kwie 2012, 10:54

Droga Pani Kasiu!
Widzę, że mój wczorajszy szkic odpowiedzi na ostatni Pani „post” ewidentnie zaginął przy próbie wprowadzenia poprzez przemyślnie skonstruowany i mało przyjazny użytkownikom dostęp do „Forum Mieszkańców” Nowca. Nie ma problemu. Pisanie nie sprawia mi kłopotu, więc chętnie odpowiem Pani jeszcze raz. Tym razem odpowiednio zabezpieczę się przed niespodziankami.
Pani „post” z 11. kwietnia jest napisany swobodnie i wdzięcznie, ale, niestety, nie zawiera merytorycznych odniesień do podnoszonych przeze mnie spraw.
Doceniam subtelna ironię w radzie, abym przy wejściu do lasu nie korzystał z „faktycznie stromego wejścia do lasu przy posesjach nr 143-153”. Problem stromości wejścia jest drugorzędny wobec faktu, że przejście to (po przedłużeniu płotów obu rozdzielanych posesji) prowadzi wprost do przepaści. Nawiasem zauważę, że ten swoisty pomnik budowlanej bezmyślności został zbudowany także za moje pieniądze. Proszę przy tym nie sugerować, że oskarżam inicjatorów owego przedłużenia o samowolę. Nie jestem tak naiwny, aby dopuszczać myśl, że przedsiębiorczy inwestorzy nie zadbaliby o taki drobiazg, jak formalne pozwolenie. Pytam raczej, gdzie były osoby odpowiedzialne za organizację osiedla Nowiec, gdy wniosek o tego rodzaju pozwolenie opiniowano? W każdym razie powstała kuriozalna sytuacja „drogi do nikąd”. Boję się, że jest to materiał do niesławnych „Polish jokes”. W tym miejscu za Pani dwie rady odwdzięczę się jedną, ale konstruktywną: wyjściem z powstałego paradoksu mogłoby być przedłużenie „ślepej” ścieżki jako schodów prowadzących, w miarę dogodnie, do przystanku Kolei Metropolitalnej „Rakoczego”.
Proponowane przeze mnie schody byłyby alternatywą do ironicznie zalecanych przez Panią „istniejących już schodów, którymi w parę minut itd.” Osobiście, nie namawiałbym nikogo do korzystania z wzmiankowanych przez Panią karkołomnych schodów. Może spełniają one jakieś ekstremalne normy budowlane, ale na pewno nie spełniają elementarnych norm zdrowego rozsądku. Na szczęście, schody te już się kruszą i sypią. Pojawia się więc okazja do profesjonalnego ich przeprojektowania, żeby na stopniach mieściła się normalna stopa i, w ogóle, żeby spełniały wymogi wygody i bezpieczeństwa użytkowników, a nie czyjeś „widzimisię”.
I jeszcze jedna kwestia. Widzę, że ulica Nowiec kończy się „ślepo” i nic nie wskazuje na to, aby była to sytuacja przejściowa. Przecież ta ulica miała być przejezdna na dół w kierunku Matemblewa. Nieprzejezdność ulicy Nowiec wyklucza w praktyce jakąkolwiek komunikację publiczną z naszym osiedlem.
Zaczynam podejrzewać, że na organizację osiedla zbyt duży wpływ ma ją osoby (pewnie nieliczne, ale zdeterminowane) o tendencjach do izolacjonizmu i agorafobii. Mnie wizja „Twierdzy Nowiec” nie porywa.

Z poważaniem

Roman Kaliszan
ul. Wichrowe Wzgórze 65

[phpBB Debug] PHP Warning: in file /vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Wróć do „Uwagi, sugestie, propozycje”