Ochrona Osiedla

Wybór zarządcy, zakres, ceny, jakość usług zarządcy, sposób wykonywania usług

Moderator: marek

Awatar użytkownika
marek
Posty: 265
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Ochrona Osiedla

Postautor: marek » 28 maja 2009, 11:43

Witam, uważam, że ochrona jest potrzebna. Temat ten przewija się w rozmowach z mieszkańcami od samego początku, także na kolejnych spotkaniach. Uważam, że klasyczny sposób - ochroniarz spacerujący po osiedlu, w różnych porach dnia i nocy, poznający kolejnych mieszkańców i ich samochody, "uczulony" na nowe twarze i samochody, odnotowujący zdarzenia odbiegające od standardu, poznający nasze uwarunkowania, ukształtowanie terenu - dałby nam duże poczucie bezpieczeństwa, a dla potencjalnych złoczyńców byłby dużą przeszkodą. Oczywiście w tej roli nie widzę przysłowiowego "emeryta", o którym ktoś pisał wcześniej.
Pozdrawiam Marek
PS
Zgadzam się w pełni z Sebastianem, że jeśli mamy rzeczowo rozmawiać o wartości oferty Posesji w jej poszczególnych elementach, to musimy znać szczegóły wykonywania każdej usługi (zakres, częstotliwość, lokalizacja, cena, sposób zainicjowania, czyli np. przejęcie/odbiór od INPRO itp) i tej wiedzy teraz pilnie potrzebujemy.

Lucjan
Posty: 2
Rejestracja: 01 cze 2009, 22:31
Kontaktowanie:

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: Lucjan » 02 cze 2009, 10:28

Witam,
Nie zgadzam się, że ochrona jest aż tak bardzo potrzebna. Ale jako że mieszkam na etapie A - na dole - stąd moje inne spojrzenie na sprawę. Nie wyobrażam sobie płacić za ochronę kiedy ona nie obejmie tego etapu-a wszystko na to wskazuje że nie będzie to fizycznie mozliwe. Więc mieskzańcy etapu A będą wykluczeni z ochrony, prosze wziąść to pod uwagę bo chyba zostało to zapomniane.
Pozdrawiam 8)

Jarek
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: Jarek » 03 cze 2009, 09:17

Panie Marku,
patrolowanie ulic i chodnikow osiedla, przeciwdzialanie aktom wandalizmu, dewastacji mienia, zwracanie uwagi na osoby "podejrzene" to tylko podstawowe obowiazki ochrony osiedla. Glownym zas celem ochrony kazdego osiedla jest niedopuszczenie do wtargniecia na jego teren osob i pojazdow nieuprawnionych, a w razie koniecznosci bezposrednie odparcie "zamachow" na mienie dla udaremnienia jego zaboru badz uszkodzenia. Poniewaz owy cel w naszej sytuacji (osiedle otwarte z droga miejska) jest celem nierealistyczny, z gory skazanym na przegrana (wyrzucenie pieniedzy), jestem wiec temu projektowi przeciwny.
J.

Awatar użytkownika
marek
Posty: 265
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: marek » 03 cze 2009, 10:15

Witam, moim zdaniem "patrolowanie" i "zwracanie uwagi" połączone z reagowaniem (powiadomienie kolegów, rejestracja numerów itp) w sytuacji, gdy powstaje potencjalna możliwość zagrożenia (podejrzane typy kręcące się bez celu) przyniosłoby określone, wymierne rezultaty. Nawet sam fakt, że potencjalny złoczyńca wiedziałby, że pojawiając się na osiedlu może być odnotowany jest według mnie ważny. Większość (o ile nie - wszystkie) dotychczasowych sytuacj (np. kradzieże) na osiedlu możnaby w ten sposób uniknąć. Ochrony idealnej zdaje się nie ma, a jeśli jest - warta jest kosmicznych pieniędzy. Jak rozumiem szukamy kompromisu między kosztami (nie za duże) a spodziewnymi korzyściami (jak największe). W naszej sytuacji nie możemy chyba mówić, że zadaniem przyszłej - ewentualnej - ochrony powinno być "niedopuszczanie do wtargnięcia osób i samochodów". Natomiast kolejny cel, o jakim Pan pisze: "bezposrednie odparcie "zamachow" na mienie dla udaremnienia jego zaboru badz uszkodzenia" jest realizowany teraz w jakiejś mierze poprzez zamontowane w naszych domach systemy antywłamaniowe.
Nie bardzo rozumiem logikę zero-jedynkową (wszystko albo nic) stosowaną w odniesieniu do zagadnień ochrony. Jesteśmy teraz w pewnym stopniu chronieni. Jest to - według opinii wielu mieszkańców poziom niewystarczający. Chcemy w związku z tym, za rozsądne pieniądze poziom ten podnieść, uzyskując to, że prawdopodobieństwo problemów się zmniejszy.
Pozdrawiam
Marek

PiotrG
Posty: 59
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27
Kontaktowanie:

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: PiotrG » 03 cze 2009, 12:21

Dzień dobry,
To, że ulica Nowiec jest miejska nie oznacza, że mamy się godzić, żeby wszyscy "nieproszeni goście" penetrowali cały teren naszego osiedla i czuć się w tej sytuacji bezradnymi.
Chyba lepiej liczyć, że np. złomiarzy czy grupę podchmielonych wyrostków chcących zrobić sobie w środku nocy ognisko na terenie naszego osiedla zniechęci ochroniarz (choćby kuśtykający) niż, że zrobi to ktoś z mieszkańców w ramach "samoobrony". Pomimo, że jesteśmy współwłaścicielami osiedla to nasze argumenty w rozmowie z intruzami na osiedlu mogą okazać się średnio skuteczne - przecież nie będziemy machali im przed nosem naszymi aktami notarialnymi czy wypisami z ksiąg wieczystych.
Wg mnie warto rozważyć umieszczenie przy wjeździe na osiedle wyraźnej tablicy informacyjnej typu "Teren prywatny. Osiedle monitorowane" Jestem też zwolennikiem przynajmniej namiastki systemu monitorującego przy wjeździe na osiedle oraz przy otwartych wejściach do lasu.
P. Grudowski

Lucjan
Posty: 2
Rejestracja: 01 cze 2009, 22:31
Kontaktowanie:

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: Lucjan » 04 cze 2009, 08:30

Witam ponownie,
Jeżeli chcą Państwo rozmawiać o zabezpieczeniach, atrapach, monitoringu itp., to już najwyższy czas utajnić dojście do forum.
Ujawniacie Państwo szereg pomysłów mieszkańców Nowiec, które opublikowane na forum są jawne i dostępne dla wszystkich.
Pewne wątki powinny zostać utajnione moim zdaniem. Nie to żeby chciał wprowadzić cenzurę.

Widzę ponadto że jeszcze nikt się nie wypowiedział co do ochrony na etapie A :(
Pozdrawiam
Lucjan

M & J
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: M & J » 04 cze 2009, 13:55

witam
nie przeczytalam tego watku w calosci wiec jesli juz ktos wpadl na ten pomysl to z gory przepraszam :) czy nie bylo by sensownie podpisac umowe z firma ochroniarska nie zaleznie od administratora ( zrezygnowac z jego oferty dotyczacej ochrony) np z solid securyty z ktorym chyba wiekszosc mieszkancow juz umowe zawarlo . Wowczas jesli sie z nimi dogadamy jako osiedle to cena na osobe powinna byc stosunkowo niska ( na osiedlu zamieszkanym przez ok 45 rodzin miesiecznie placilam ok 48 pln) w tym nasze alarmy beda podlaczone do centrali solid securyty, patrol kilka razy dziennie bedzie przyjezdzal na osiedle samochodem oraz za kazdym razem kiedy wlaczy sie czyjs alarm ( tak przynajmniej to wygladalo 5 lat temu) proponuje aby ktos bardziej zorganizowany przejzal oferte moze zadzwonil do firmy i w punktach przedstawil nam co firma moze nam zaoferowac na forum
pozdrawiam
Monika

PiotrG
Posty: 59
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27
Kontaktowanie:

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: PiotrG » 23 cze 2009, 19:31

Oto argumenty przemawiające wg mnie za wynajęciem ochroną:
1) Egzekwowanie przyjętych przez nas regulaminów, zasad korzytania ze wspólnej infrastruktury (np. z boiska) - trudno liczyć na sąsiadów czy policję a jeszcze często trudniej na kulturę i zrozumienie. Poza tym po co samemu tracić nerwy :)
2) Liczne grupy gości nie związanych z mieszkańcami osiedla ("zwiedzacze", "warczący jeźdźcy" na quadach, dzieci z pobliskich ulic i osiedli, uczący się jeździć samochodami, podpite wyrostki chcący "se pograć"albo "se pochodzić - bo co nie można!").
3) Trudne do zdysplinowania ekipy wykończeniowe często rozpoczynające prace w środku nocy lub niezdysplinowni imprezowicze.
4) Pośrednictwo, ew. świadkowanie w sporach sąsiedzkich.
5) Możliwość korzystania ochrony ze znajdującej się w tzw. MDM-ie stróżówki - dla chętnych, za dodatkową opłatą możliwe połączenie telefonu ochrony z indywidualną inst. alarmową.
6) Możliwość wzywania za pośrednictwem ochrony w razie awarii lub innego rodzaju problemów służb typu policja, straż pożarna, SAUR, straż miejska, itp.

Mógłbym dalej wymieniać, ale liczę na Państwa argumenty - oczywiście również te przeciw.
Piotr Grudowski

Gosc
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: Gosc » 24 cze 2009, 15:59

Witam,
popieram argumentację Piotra, szczególnie istotne wydają mi się argumenty 2 i 6.
Inne rodzaje problemów, mogące być powodem wezwania służb to niebezpieczeństwo
pojawiające się w bezpośrednim otoczeniu osiedla np. na skraju lasu, gdzie przy ładnej
pogodzie odbywają się ogniska, z piciem, krzykami, biciem butelek.
Punkt 6 wyręcza też mieszkańca z tego obowiązku; mamy chyba w większości opory przed
wzywaniem policji w ww. sytuacjach.
Argumentem przeciw ochronie jest oczywiście jej koszt, który trzeba ponosić.
Pozdrawiam Marek Komarowicz

Awatar użytkownika
marek
Posty: 265
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Ochrona Osiedla - postulat Pana Lucjana

Postautor: marek » 24 cze 2009, 16:26

Witam,
4 czerwca Pan Lucjan zgłosił postulat:
"Jeżeli chcą Państwo rozmawiać o zabezpieczeniach, atrapach, monitoringu itp., to już najwyższy czas utajnić dojście do forum.
Ujawniacie Państwo szereg pomysłów mieszkańców Nowiec, które opublikowane na forum są jawne i dostępne dla wszystkich.
Pewne wątki powinny zostać utajnione moim zdaniem."

Postulat właśnie został spełniony. Jeśli zalogujemy się jako użytkownik forum np. "marek", wtedy pojawia nam się na dole ekranu
nowe forum, do którego nie mają dostępu "Goście", czyli niezarejestrowane osoby. Można będzie tam dyskutować w zaufanym gronie
mieszkańców, którzy dokonali rejestracji (do czego nieustająco zachęcam). Stopień poufności tego forum można jeszcze zwiększyć -
- szczegóły po zalogowaniu i wejściu na to forum.
Pozdrawiam
Marek Komarowicz

nowcomieszkaniec
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: nowcomieszkaniec » 25 cze 2009, 21:08

Witam
Nie zgdzam sie z przytoczoną argumentacją dot. zalet ochrony osiedla

1) Egzekwowanie przyjętych przez nas regulaminów, zasad korzytania ze wspólnej infrastruktury (np. z boiska) - trudno liczyć na sąsiadów czy policję a jeszcze często trudniej na kulturę i zrozumienie. Poza tym po co samemu tracić nerwy

Nie wyobrażam sobie rozwiazywania problemów sąsiedzkich za pośrednictwem ochroniarzy - jak rozumiem to oni będą rozstrzygali kto ma rację w sporze ?

2) Liczne grupy gości nie związanych z mieszkańcami osiedla ("zwiedzacze", "warczący jeźdźcy" na quadach, dzieci z pobliskich ulic i osiedli, uczący się jeździć samochodami, podpite wyrostki chcący "se pograć"albo "se pochodzić - bo co nie można!").

Tego się nie uniknie - Nowiec to osiedle otwarte i każdy me "se pochodzić" ulicą Nowiec. Trudno sobie wyobrazić legitymowanie osób spacerujacych w bocznych uliczkach. Uważam, ze teren rekreacyjny należy zwytczajnie zamknąć i rozdać klucze mieszkańcom. Byłaby to najlepsza forma zabezpieczeia przed dewastacją. czywiście dowolny mieszkaniec nowca może autoryzować soich przyjaciół i znajomych .

3) Trudne do zdysplinowania ekipy wykończeniowe często rozpoczynające prace w środku nocy lub niezdysplinowni imprezowicze.

Tenproblem będzie zanikał wraz z zagospodowywaniem kolejnych domków. Na takim osiedliu znamy się i zwrócenie uwagi sąsiadowi nie powinno być problemem. Rozmawianie z sąsiadem poprzez ochoniarzy jest co najmniej dziwne

4) Pośrednictwo, ew. świadkowanie w sporach sąsiedzkich.

Kto chce by jego problemy z sąsiadami rozstrzygali ochronirze ? - ja nie.

5) Możliwość korzystania ochrony ze znajdującej się w tzw. MDM-ie stróżówki - dla chętnych, za dodatkową opłatą możliwe połączenie telefonu ochrony z indywidualną inst. alarmową.

6) Możliwość wzywania za pośrednictwem ochrony w razie awarii lub innego rodzaju problemów służb typu policja, straż pożarna, SAUR, straż miejska, itp.

Listę służb z telefonami mam w domu. Jak mam problem to w pierwszej kolejności staram się samemu go rozwiązać.Nie bardzo wiem po co miałbym korzystać z pośredników. Dorga zgłoszenia się wydłużai nie mam pewności w jakiej formie nastąpiło.
Ten głos już w dyskusji padł. Osiedle ma charakter otwarty i ochrona części wspólnej realizowana przez emerytów w budce przy wejściu nie ma u nas racji bytu.
Moim zdaniem ochrona miałaby sens gdyby obejmowała również same domki ( mieszkani ) ale tego oferta nie obejmuje.

Pozdrawiam nowcomieszkaniec

Kasia
Posty: 43
Rejestracja: 31 maja 2006, 11:43
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: Kasia » 11 lip 2009, 15:11

Jednym z większych wydatków w budżecie proponowanym przez Posesję jest tzw. ochrona osiedla (która nam osobiście kojarzy się z cieciowaniem na osiedlu). Z drugiej strony większość z nas chce podłączyć swój własny system alarmowy (domowy ) do jakiejś firmy ochroniarskiej co podwoi jeszcze te koszty. Dlatego też podoba się nam rozwiązanie zaproponowane przez p. Monikę z dnia 4.06.("bylo by sensownie podpisac umowe z firma ochroniarska nie zaleznie od administratora"), z tym że propoujemy jeszcze następujące rozwinięcie tej myśli:
1. Wyborem firmy ochroniarskiej i wynegocjowaniem najlepszych warunków mógłby się zająć mimo wszystko Administrator osiedla.
2. Wszyscy mieszkańcy Nowca posiadający własne domowe systemy alarmowe, i którzy i tak będą chcieli te systemy podpiąć do zewnętrznego monitoringu jakiejś firmy ochroniarskiej (czyli naszym zdaniem prawdopodobnie wszyscy mieszkańcy Nowca) mogliby zbiorczo podpisać umowę na taki monitoring w jednej wybranej firmie. To pomoże Adminstratorowi w wynegocjowaniu lepszych warunków z firmą.
3. Wybrana firma miałaby w zakresie swoich usług obowiązek interwencji w określonym (krótkim) czasie nie tylko na skutek alarmu domowego, ale również po zgłoszeniu jakiejś niepokojącej sytuacji na osiedlu. Czyli każdy mieszkniec dysponowałby telefonem interwencyjnym i po zauważeniu kradzieży, bójki, wyrostków lub innych spraw o których Państwo tu piszą imiennie zgłasza to do Firmy, a oni interweniują prawdopodobnie szybciej i skuteczniej niż policja lub ochrona osiedlowa (czyli tzw. cieć).

Taki system ochrony osiedla naszym zdaniem byłby realny, a nie tylko stworzony po to aby uspokoić nasze sumienia. Instytucja ciecia stałaby się więc zupełnie zbędna, a więc koszty administrowania osiedlem znacząco niższe.

Ze swojej strony możemy dodać, że mieszkaliśmy już na osiedlu monitorowanym od czasu do czasu przez pollicję (w miarę regularne patrole), co nie uchroniło nas i innych mieszkańców od straty samochodu. Co do kamer (lub atrap kamer) to znany mi jest osobiście przypadek nagrania usiłowania kradzieży (włamania?) do samochodu z dobrze widoczną na filmie twarzą złodzieja i co? - dla policji nie był to żaden dowód ... To tak na marginesie biernych , a więc nieskutecznych zabezpieczeń do których zaliczamy również tzw. ciecia osiedlowego.

Michał i Kasia Ś.

:)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file /vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: :) » 15 lip 2009, 09:27

Panie Marku,
skoro juz jest stworzone forum zamkniete, to moze warto przeniesc w calosci dzial dotyczacy zarzadzania osiedlem??

Awatar użytkownika
marek
Posty: 265
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Przeniesienie

Postautor: marek » 15 lip 2009, 21:07

Witam, technicznie jest to oczywiście do zrobienia.
Osobiście mam jednak pewne wątpliwości:
- możnaby ewentualnie przenieść wątek "Ochrona", ale zupełnie nie widzę potrzeby przenoszenia całego działu "Zarządzanie"
- nic nie stoi na przeszkodzie, aby na forum zamkniętym prowadzić równolegle rozmowy na temat naszego bezpieczeństwa,
(nadal wielu mieszkańców Nowca nie ma założonego konta), poruszając tam drażliwe, poufne kwestie

Proszę o Państwa opinie na ten temat.
Pozdrawiam
Marek Komarowicz

Mario
Posty: 2
Rejestracja: 30 mar 2012, 14:41
Kontaktowanie:

Re: Ochrona Osiedla

Postautor: Mario » 30 mar 2012, 14:59[phpBB Debug] PHP Warning: in file /vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Wróć do „Zarządzanie Osiedlem Nowiec”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość