Strefa zamieszkania

Parkowanie, przepisy drogowe, drogi

Moderator: marek

Awatar użytkownika
marek
Posty: 265
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:48
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Strefa zamieszkania

Postautor: marek » 05 kwie 2009, 13:00

Witam, na wczorajszym spotkaniu jednym z gorących tematów (może nawet zbyt emocjonujących) był problem bezpieczeństwa pieszych (w tym szczególnie dzieci), wynikający ze zbyt szybkiej jazdy wielu kierowców po Nowcu. Mamy ograniczenie do 30 km/h, które nie wszyscy zawsze respektują. W tym ja - także. Staram się nie łamać tego przepisu, gdy jest dzień, jasno lub widzę "na horyzoncie" jakieś osoby. Na spotkaniu zaproponowano, aby dla zwiększenia bezpieczeństwa wprowadzić bardziej restrykcyjne zasady ruchu poprzez postawienie znaku "Strefa zamieszkania" (D-40 na poniższym wykazie):
http://www.znaki-drogowe.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=37&Itemid=53
Zasady, jakie wprowadza postawienie tego znaku opisane są tutaj:
http://www.v10.pl/prawo/Przepisy,obowiazujace,w,strefie,zamieszkania,263.html
Trzeba przyznać, że zmiany byłyby dość istotne. Trzeba sobie postawić pytanie, czy założone przez pomysłodawców cele są praktycznie realne do osiągnięcia. Biorąc pod uwagę mentalność naszych kierowców, bezproblemowe jeżdżenie pod prąd, niedawanie znaków kierunkowskazem, zwalnianie na widok policjanta i natychmiastowe przyspieszanie, jak tylko zniknie on z pola widzenia nie daję wielkich szans na skuteczne wdrożenie takiego rozwiązania. Same znaki to chyba za mało, jak na nasze warunki. Zdając sobie z tego wszystkiego sprawę, będę ostrożnie wkraczał na jezdnię, nawet jeśli takie znaki staną.
Moglibyśmy natomiast pomyśleć, jak skutecznie egzekwować te przepisy, które już nas obowiązują.
Zachęcam do dyskusji. Marek

Wojtek

Re: Strefa zamieszkania

Postautor: Wojtek » 08 kwie 2009, 08:33

Zwracam uwagę na następujący zapis "Szczególne zasady ruchu drogowego, o których mowa w definicji "strefy zamieszkania", to m.in. - zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu." Ustawienie tego znaku na ul. Nowiec spowoduje zakaz postoju samochodów przed domami na jezdni lub chodniku. Myślę, że nie o to chodziło autorom tego pomysłu, sami przecież parkują na chodniku przed swoimi domami. Utrudni to życie wszystkim, którzy mają więcej niż jeden samochód, o gościach nie wspominając.

Gość

Re: Strefa zamieszkania

Postautor: Gość » 17 cze 2009, 14:47

moze włożę przysłowiowy kij w mrowisko, ale z moich spostrzezen wynika, ze nie stawianie znakow, a moze progi zwalniajace na ulicach ograniczyly by zapedy rajdowcow na Nowcu, co sie dotyczy niestety tak mieszkancow jak i goscii w tym budowlancow....


Wróć do „Samochody”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość