Nowa forma zarządzania osiedlem

Wybór zarządcy, zakres, ceny, jakość usług zarządcy, sposób wykonywania usług

Moderator: marek

Awatar użytkownika
marek
Kontaktowanie:

Ankieta + artykuł

Postautor: marek » 17 paź 2010, 22:06

Dziękuję nowcomieszkańcowi za wykonaną pracę, materiał wydaje się być wartościowy. Czy chciałbyś, aby już teraz stworzyć na http://www.nowiec.pl artykuł anonsujący taką ankietę, prezentujący proponowane przez Ciebie warianty i samą ankietę? Czy też chciałbyś, aby odbyła się jakaś, krótka dyskusja nad przedstawionym przez Ciebie materiałem, zanim to nastąpi? Marek Komarowicz

Awatar użytkownika
marek
Kontaktowanie:

Nowa forma

Postautor: marek » 17 paź 2010, 22:10

Sobotnia, zainicjowana przez Krissa, akcja na boisku pięciu mieszkańców jest wartościowa, cenna, godna kontynuowania. Łącząc przyjemne z pożytecznym pozwoliła się zintegrować wielu mieszkańcom, pokazała, ze jak się chce - to można wiele zdziałać dla dobra osiedla. Szkoda jednak, że ta akcja stała się dla Grzegorza odskocznią, pretekstem do wyartykułowania szeregu kontrowersyjnych opinii.
    Pan Grzegorz jest zwolennikiem małych, ograniczonych do bocznej uliczki wspólnot i w tym gronie ustalania wspólnie lokalnych spraw i ich realizacji, w zakresie dotyczącym uliczki (jeszcze łatwiej dogadać się w gronie mieszkańców jednego domku). W sytuacji, kiedy wspólnota jest większa, Pan Grzegorz uznaje za stosowne i zasadne nie respektować ustaleń wspólnoty (wybór zarządcy), postępować wbrew ustaleniom rady, będąc jednocześnie jej członkiem, dokonując indywidualnej analizy ryzyka przedsięwzięcia, akceptując i pochwalając niepłacenie zarządcy ani złotówki, zanim ten zdążył wykonać pierwszy ruch łopatą, przerzucając ryzyko na barki tych mieszkańców, którzy okazali się być na tyle nierozsądni, krzycząc i pohukując teraz na nich, że śmią mu wypominać nielojalność wobec grupy (małej - rada, i większej - mieszkańcy), strasząc Temidą za ujawnienie wszystkich nielojalnych mieszkańców. Stawiam tezę: kto okazał się być nielojalnym w większej grupie, będzie nielojalnym też - w mniejszej.
    Nie zgadzam się z tezą, że mieszkańcy Nowca dzielą się na "zwolenników małych wspólnot i ustalania wielu spraw razem" oraz na tych co smażą pozwy i "ustalają wspólne sprawy przy pomocy sądu, policji czy straży miejskiej". Niewątpliwie, zapowiedź przez Pana Grzegorza, ustalenia sądowego czy ujawnienie domków nielojalnych mieszkańców było zgodne z prawem, czy też - nie, należy do grupy spraw osiedlowych, które próbuje się rozstrzygnąć przy pomocy sądu,.... A wystarczyło tylko lojalnie trzymać się "ustalania wielu spraw razem" i problemu by nie było.
    Wezwanie do usunięcia bezprawnych treści, które Pan anonimowo wysmażył, otrzymałem listownie, a więc zgodnie z normami i powszechnie obowiązującymi zasadami zobowiązany jestem do zachowania takiej samej formy. Odpowiadanie mailem na pismo byłoby niegrzeczne. W związku z tym jest mi Pan winien pieniądze na znaczek.
    Nie przestraszyłem się firmy Affiner. Każdy kto mnie poprosi o zmianę/usunięcie wpisu na forum, który wg niego jest dla niego niekorzystny będzie pozytywnie obsłużony. Co do: "to już nie mój problem" - to można powiedzieć już Pana wizytówka, znak firmowy
Za to, że na forum Nowca mogą wchodzić bezkarnie nie tylko mieszkańcy i czytać o naszych sprawach, również nie mogę brać odpowiedzialności.

"Również"??????? Jakie "również"? Nie podpisując się notorycznie pod postami za nic nie bierze Pan odpowiedzialności na tym forum.
    Czy ustalaliśmy (bo nie pamiętam), że forum Nowca ma być zamknięte dla osób, które nie mają konta i jednocześnie nie są mieszkańcami? Co za bezpodstawny zarzut?
    Gdyby tak było nie mógłby Pan wejść na forum, bo nie ma Pan konta.
    Od półtora roku jest wydzielone miejsce na forum o nazwie "Tylko dla zarejestrowanych użytkowników", na które mogą wejść tylko osoby posiadające konto.
    Ale Pan nie korzysta z tej możliwości, ale zarzuty - robić można.
    Problemy z faktem, że może nas czytać każdy użytkownik internetu biorą się z tego, że wiele osób - tak jak Pan - nie chce wziąć odpowiedzialności za swoje posty. Lepiej, łatwiej i przyjemniej jest zrzucić kłopot i ryzyko wojowania za wypisywane bzdury lub wyzwiska na innych; słynne: "to już nie mój problem".
Dziwię się, że osoba tak odważna, która nie boi się umieszczać na stronie informacji o mieszkańcach, którzy nie płacili

Sam się sobie dziwię. Może to się bierze z tego, że bardzo mi zależało na tym, byśmy jednak stanowili jedną zintegrowaną grupę, byśmy jednak byli lojalni wobec siebie.
Marek Komarowicz

nowcomieszkaniec

Re: Ankieta + artykuł

Postautor: nowcomieszkaniec » 17 paź 2010, 23:21

Witam
marek pisze:Dziękuję nowcomieszkańcowi za wykonaną pracę, materiał wydaje się być wartościowy. Czy chciałbyś, aby już teraz stworzyć na http://www.nowiec.pl artykuł anonsujący taką ankietę, prezentujący proponowane przez Ciebie warianty i samą ankietę? Czy też chciałbyś, aby odbyła się jakaś, krótka dyskusja nad przedstawionym przez Ciebie materiałem, zanim to nastąpi? Marek Komarowicz

Proszę o pomoc w ocenie czy warianty są dostatecznie czytelne i zrozumiałe. Jełi nie - sugeruję krótka dyskusję, W przeciwnym razie artyuł wprowadzający + ankieta

Pozdrawiam
Ps proszę o zawieszenie ograniczenia dostępu do forum użytkownikom niezalogowanym do czasu uporządkowania spraw związanych z zarządzaniem osiedlem.

Awatar użytkownika
marek
Kontaktowanie:

Re: Nowa forma zarządzania osiedlem

Postautor: marek » 18 paź 2010, 00:21

1. Jak dla mnie 3 warianty są opisane w sposób w pełni zrozumiały i czytelny. Mogą paść jednak propozycje uzupełnień
zarówno co do treści wariantów, jak i samych wariantów (mogą pojawić się nowe propozycje). Sprawa jest poważna,
więc może dajmy możliwość przemyślenia zagadnienia i czasu na zgłoszenie ewentualnych uzupełnień?
Mogę wystawić Twój tekst na stronie głównej (na razie bez ankiety), by był lepiej widoczny z możliwością
dopisywania komentarzy.
2. "proszę o zawieszenie ograniczenia dostępu do forum użytkownikom niezalogowanym
do czasu uporządkowania spraw związanych z zarządzaniem osiedlem."
Możemy to nieco odłożyć, ale nie bardzo widzę związek między tymi dwoma sprawami.
Możesz mi wyjaśnić jaki jest związek przyczynowo-skutkowy?
Konieczność posiadania konta wpłynie na podniesienie jakości dyskusji,
zwiększenie odpowiedzialności za wypisywane słowa, ograniczy pojawianie się spamu.
Same korzyści, dlaczego z tym zwlekać?
Pozdrawiam
Marek

kriss
Kontaktowanie:

Postautor: kriss » 18 paź 2010, 09:52

Zacząłem pisać długi post i bam, Firefox się zawiesił... to dobra nauka: nigdy nie powinno się wysłać długich postów :-)
Żeby zrobić krótko:
1) zgadzam się na 100% z Grzegorzem co do treści związanej z organizacją osiedla
2) sondaż to dobry pomysł, ale taki wydrukowany i rozniesiony do wszystkich domów (mogę drukować, albo roznieść z innymi osobami jeżeli jest taka potrzeba) bo mało kto często sprawdza portalu i coraz większa ilość ludzi nie chce brać udział w tematach forum (tak wynika z rozmów które mam z różnymi osobami).
3) Aktualna treść wygląda trochę stronica (mówię tylko 'wygląda' bo może nie było celowo) gdyż pod pierwszym wariantem jest dużo treści związanej z nowymi odpowiedzialnościami dla mieszkańców, a pod innymi nie ma nic związanego z odpowiedzialnością choćby dla rady czy zarządcy, czy o kosztach sądowych, itd.
4) Głosowanie co rok dla rady (drugi wariant) mi się wydaje zbyt częsty. Zresztą nie ma po co opisywać taki szczegół w tej chwili. Lepiej wg. mnie wybrać najpierw rodzaj organizacji, a potem iść w szczegółach jak ją implementować jak najlepiej.
kriss

kriss
Kontaktowanie:

Postautor: kriss » 26 paź 2010, 15:38

@nowcomieszkaniec: proszę mi powiedzieć czy Pan może trochę zmienić treść ankiety, którą Pan przygotował, tak żeby trzymać równowagę i neutralność pomiędzy różnymi opcjami? jeżeli Pan nie może albo nie ma czasu, to chętnie bym spróbował razem z chętnymi przygotować ostateczną wersję tej ankiety. Celem byłaby ankieta roznoszona do wszystkich domów.
kriss

nowcomieszkaniec

Postautor: nowcomieszkaniec » 27 paź 2010, 19:09

Kriss - proszę - czuj się swobodnie, możesz zmienić pytania,
Niestety byłem w rozjazdach i trochę wypadłem z obiegu.

mieszkaniec nowca

Postautor: mieszkaniec nowca » 28 paź 2010, 09:18

Uważam, że małe wspólnoty są rozwiązaniem. Uważam też że nie wszyscy czytają forum, a decyzje i tak zapadają przy niedoinformowaniu mieszkańców. Internet, owszem jest medium współczesnego wieku ale nie jedynym i nie wszyscy z niego korzystają. Może należałoby roznieść kartki z zapytaniami (ankietą) o pogląd mieszkańców i zrobić małe referendum. 40 osób to nie większość. na Nowcu mieszka kilku niezłych prawników ale nikt nie przygotował konkretnych modeli zarządzania do wyboru, a ludzie wypowiadają się emocjonalnie a nie racjonalnie. Każdy łącznie z Panem Panie Marku przekonany jest to swojej racji. Dziwi mnie fakt takiej zaciętości, że rozwiązania narzucone przez sąd będzie najlepsze i że nie interesuje nas kryterium ceny a jedynie warunek ściągalności należnych płatności.

Paradoksalnie nawet jeżeli ktoś chciałby uregulować zaległości i ma dobrą wolę to w tej sytuacji prawnej nie wiadomo komu i za co. Na podstawie przedpłat - nierozliczonych zresztą do końca - ktoś widział umowy? faktury? sprawozdanie finansowe z działalności? (wreszcie autentyczne i realnie wykonane prace??)
Jak można płacić zarządcy za zarządzanie 100% terenem, kiedy część terenów wspólnych nie została przez Inpro przekazana? czyli procentowo zarządca zarządzał mniejszą powierzchnią niż 100%? Czy w ogóle zamierza się z tego rozliczyć?

Panie Marku czy prawdą jest fakt, że to my mieszkańcy (czytaj Rada Osiedla - bez umocowań prawnych?) wskazała obecnego zarządcę? Oczywiście formalnego wyboru dokonało Inpro, ten fakt jest ogólnie znany.
Uważam, że pośpiech w tym przypadku nie jest wskazany, zarząd sądowy można wprowadzić w każdym momencie, natomiast należy przeanalizować i wybrać model najbardziej optymalny. Jest jeszcze stowarzyszenie, spółdzielnia, etc. Czy faktycznie jest nam potrzebny zarządca - posrednik- dodatkowe ogniwo??
Ale należy przygotować rzetelnie modele rozwiązań a nie ankiety. Co mi po ankiecie w któej mam coś wybrać, kiedy nie mam świadomości co do trafności rozwiązania i co do późniejszych konsekwencji wynikających z mojego (Naszego) wyboru.

Awatar użytkownika
nowiec
Site Admin
Kontaktowanie:

Postautor: nowiec » 28 paź 2010, 10:03

Bardzo proszę o przedstawianie się.
Zostałem wywołany dwa razy do tablicy:
1. Doprecyzuję co do kwestii moich przekonań o swoich racjach : w niektórych kwestiach jestem przekonany w 100% co do swojej racji. W innych kwestiach nie mam takiego przekonania. Do tych kwestii należą właśnie sprawy zarządzania (konieczność posiadania zarządcy, wybór zarządcy, monitorowanie pracy zarządcy) a także sprawy dotyczące przyszłości zarządzania częścią wspólną od 1 listopada. Tu liczyłbym na mądrość zbiorową naszej społeczności. W tej kwestii mało jest wg mnie zagadnień oczywistych oraz łatwych, nieryzykownych rozwiązań.
2. Pierwszym wskazywanym zarządcą była Posesja. Było całkiem blisko finalizacji. Otrzymaliśmy kilka mocnych, negatywnych sygnałów od mieszkańców Nowca o Posesji i sprawa się rozmyła. Potem zrobiliśmy ankietę na temat zakresu usług przyszłego zarządcy (3 warianty). Potem robiliśmy nowe rozeznanie zarządców, było kilka spotkań na Nowcu, wymiana korespondencji. Wskazaliśmy INPRO 3 albo 4 kandydatury, wśród nich Actum, które ostatecznie zostało przez INPRO wybrane.
Ale należy przygotować rzetelnie modele rozwiązań a nie ankiety. Co mi po ankiecie w któej mam coś wybrać, kiedy nie mam świadomości co do trafności rozwiązania i co do późniejszych konsekwencji wynikających z mojego (Naszego) wyboru.

Sparafrazowałbym to tak:
1. należy przygotować rzetelnie kilka modeli rozwiązań
2. ważne jest to dla uzyskania wśród mieszkańców świadomości pozwalającej na ocenę każdego rozwiązania i późniejszych konsekwencji wynikających z mojego (Naszego) wyboru
3. po przedstawieniu modeli rozwiązań i daniu czasu na zapoznanie się można zrobić ankietę, by zobaczyć, który model jest preferowany.

Co do innych kwestii poruszonych w poście zapraszam do dalszej dyskusji.
Bardzo proszę o przedstawianie się.
Marek Komarowicz

mieszkaniec Nowca Jan Kowalski

Postautor: mieszkaniec Nowca Jan Kowalski » 28 paź 2010, 14:13

Panie Marku, jest to forum otwarte, jestem mieszkańcem Nowca, pewnie Pana dalszym sąsiadem, użyłem niku mieszkaniec Nowca i nie chcę się przedstawiać, bo dlaczego całe miasto, Polska i świat czytające to forum ma wiedzieć, że tu akurat mieszkam i wszsycy razem mamy taki a nie inny problem wynikający ze specyficznej administracyjno-zarządczej sytuacji osiedla. Prywatnie na spotkaniu, zebraniu mogę się przedstawić, publicznie chronię swoją prywatność. Jako administrator strony wie Pan kto z jakiego adresu IP pisze, może Pan takie numery wyświetlać, ale samo przedstawienie nic nie da bo jak powiem Jan Kowalski i tak się podpiszę czy uzna Pan to za rzetelną informację?
pozdrawiam
Jan Kowalski /na potrzeby forum/

p.s.
Wiem, że ankieta już zamknięta, ale wcześniej na nią nie natrafiłem - opowiadam się za małymi wspólnotami

Awatar użytkownika
marek
Kontaktowanie:

Postautor: marek » 28 paź 2010, 17:56

Witam, chciałbym wyjaśnić 2 drobne nieporozumienia Panie, Panie...Panie,... No właśnie mam problem. Głupio będzie wyglądało "Panie Mieszkańcu Nowca". Nieprawdaż? O ileż normalniej byłoby: "Panie Henryku" (na przykład). Wcale chodzi o to, by się Pan pod każdym postem podpisywał imieniem i nazwiskiem lub w inny sposób umożliwiający identyfikację. Niepodanie natomiast nawet imienia wydaje mi się zbyt daleko idącą, zbyteczną konspiracją i niezręcznością wobec użytkowników forum. Tak to dobieram i odczuwam, nawet jeśli jestem w tym osamotniony. Oczywiście "Jan Kowalski" nie rozwiązuje w żaden sposób istniejącej niezręczności.
Forum nasze jest nie do końca otwarte. Jeśli ma się założone konto i jest się zalogowanym można czytać i pisać w części forum niewidocznej dla każdego internauty. Zapraszam do skorzystania z tej możliwości, jeśli aż tak bardzo chce pan chronić swoją prywatność. Drugie nieporozumienie związane jest z ankietą: nie było ankiety, która jest już zamknięta i w której można było się opowiadać za małymi wspólnotami. Ostatnia ankieta dotyczyła wskazania lepszego z dwóch zarządców. Informacja ta mogła okazać się przydatna INPRO d wniosku o zarządcę przymusowego. Pozdrawiam. Marek

kriss
Kontaktowanie:

Postautor: kriss » 29 paź 2010, 09:35

Co do ankiety roznoszona do wszystkich domów, jest taki pomysł i próbujemy go rozwinąć.
Więcej informacji na ten temat będzie na spotkaniu mieszkańców we wtorek.
kriss

Jarosław Jodłowski

Postautor: Jarosław Jodłowski » 01 lis 2010, 17:20

Witam skromnie!
I po co te ankiety, zebrania i inne pozorne działania. Top jest ironizowanie z wypowiedzi mieszkańców, mających inny pomysł na zorganizowanie społeczności Nowca, kierowanie dyskusji na sprawy nieistotne, choćby podpisy pod wypowiedziami oraz mieszanie pojęć i postaw. Zaczepki są z byle powodu. Ludzie, broniący się przed naciągaczami, są stawiani na równi z nimi lub nawet gorzej. Pochwala się wysyłkę wezwań do zapłaty przez „sprzątacza”, nie zauważając, iż nadaje się to do zgłoszenia w prokuraturze, jako próba wyłudzenia dużych kwot pieniędzy. Wszystko bez zastanowienia, co było pierwsze: niekorzystne umowy i nie wykonywanie usług, czy niepłacenie. Intencje nie są skrywane. Celem teraz jest ochrona i ściągnięcie zaległych opłat, by do końca dać się obłowić układowi.
Część aktywnych mieszkańców, biorących udział w zebraniach, z tym się nie identyfikuje. Wskazuje na to żądanie usunięcia ze strony internetowej listy uczestników ostatniego zebrania. Mają własny pogląd na sprawę i nawet do głowy im pewnie nie przyjdzie, aby chodzić po rady i instrukcje do Inpro lub się za tą firmą chować. Co prawda, korzystanie z rad nie jest złe; ale z drugiej strony, problemy z zarządzaniem osiedlem zawdzięczamy prawie tej firmie. Wykorzystując pełnomocnictwa, przygotowała i podpisała niekorzystną dla nas umowę z zarządcą Teraz straszy nas zarządcą przymusowym, obojętnie jakim, byle postawić na swoim. Pewnie będzie to firma jeszcze gorsza od obecnej, jak godzi się na taką tylko rolę.
W sumie cieszę się, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. W końcu sprawy zostaną ustawione nie wg „zasady Kalego”, że układowi wolno wszystko, ale będzie musiało być przestrzegane prawo przez wszystkie strony. Umowa nie będzie już dowolna, tylko sprawdzona przez sąd. A warto tu wspomnieć i polecić prominentnym członkom Rady Osiedla choćby przepisy Kodeksu Cywilnego o współwłasności. Wtedy nie będzie gorszących sytuacji na zebraniach, jak na ostatnim, że przez blokowanie dyskusji o innych formach naszej organizacji, sprowadzono ją do szukania dróg, jak za „pleców” Inpro umieścić niepłacących mieszkańców na listach dłużników i nasłać na nich komorników. Takim działaniem nie załatwi się sprawy. Przecież Rada nie ma nawet rozeznania, i nie chce tego zrobić(!), dlaczego tak duża grupa ludzi nie płaci za zarządzanie osiedlem.
Jeśli głównym celem ostatnich poczynań Rady Osiedla ma być tylko zemsta, to najwyższy czas, aby Radę poddać weryfikacji w demokratycznych wyborach. Jest to tym bardziej zasadne, że Radę tworzą ludzie, którzy sami się do niej zgłosili spontanicznie, bez jakiejkolwiek legitymacji i sprawdzenia przez pozostałych. Ponadto Rada nie ma - poza zarządzaniem przymusowym - żadnej innej koncepcji działania ani dobrej woli wyjścia naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. A przecież te są formułowane na tym forum i zgłaszają się ludzie chcący realizować inne pomysły na zarządzanie. Rada miała już swoje dwie nieudane próby, więc proszę dać teraz szansę innym. Wg mojej wiedzy żaden przepis nie narzuca nam jako zarządcy zewnętrznej firmy.
Inaczej nie tylko Inpro będzie kierowało sprawy do sądu, ale i ci, którzy uważają, że pozbawiono nas prawa do samoorganizowania się, naruszano zasady prawidłowego zarządu lub w jakikolwiek sposób są krzywdzeni, co teraz - bez wątpienia - ma miejsce.
Może teraz zostanę jak inni "napadnięty" na tym forum. Z tym się trzeba liczyć. Dajcie spokój – jestem "starszy". Zabrałem głos, bo sprawa osiedla nie jest mi obojętna. Przedstawiłem tylko swoje spojrzenie. Bardziej liczę na refleksję, opamiętanie i owocne jutrzejsze spotkanie.
Jarosław Jodłowski, (P e B)

Jan Kowalski

Postautor: Jan Kowalski » 02 lis 2010, 12:07

Panie Jarosławie
Mądrze Pan mówi.
Przestańmy się dzielić na dobrych i złych. Ludzie nie płacili nie dla zasady niepłacenia, ale z powodu buntu sytuacji zastanej. Nikt nie powiedział że nie ureguluje zadłużenia, pytanie tylko jakiego komu i za co??

Na podstawie czego zaliczek? i czy faktycznych faktur??
Za administrowanie jaką częścią terenu?? (nieodebranego)
itp, itd.
pozdrawiam
Jan Kowalski

nowy nowiec

Postautor: nowy nowiec » 07 lis 2010, 16:58

witam
Również otrzymałem wezwanie do zapłaty. Mam pytanko bo może czegoś nie rozumiem, skoro firma Aktum nie wykonywala prac porządkowych jak należy ze wzgledu że nie wszyscy płacili to czy teraz wpłacone przeze mnie pieniądze pomogą w zeszłorocznym odśnieżaniu czy tez koszeniu trawy w tamtym roku. Motywacja do zapłacenia tego jest żadna. Inaczej wyglądałaby sytuacja gdyby wszystko było wykonane jak należy i wtedy roszczenia były by zasadne.Ale tak jak już pisalem wcześniej że może czegoś nie zrozumiałem wiec proszę o ewentualne poprawienie mnie.
pozdreawiam

Wróć do „Zarządzanie Osiedlem Nowiec”